Knihy a časopisy

Hello Ruby

Kniha Hello Ruby je přeložená do češtiny a klade si za cíl naučit děti logicky přemýšlet a to na základě připravených cvičení.

V první části knihy se setkáváme s hlavní postavou Ruby, která se vydává na výpravu za hledáním drahokamů, dobrodružnou cestu, kterou přípravil její tatínek. Na její cestě se setká s řadou zajímavých postav (tučňák Tux, Django a jeho had Python, roboty,...), které ji pomáhají drahokamy získat a zároveň jí předávají své zkušenosti a nutí jí přemýšlet v jiných (leckdy logických) souvislostech.

Ve druhé části knihy najdeme zásobník cvičení rozvíjejících logické myšlení i úkoly, které až nápadně připomínají první pokusy o programování.

Knihu doplňují velmi hezké a originální ilustrace, které děti určitě zaujmou.

Komu je kniha určena? Z našeho pohledu určitě rodičům. Rodičům, kteří budou dětem průvodci a pomocníky.
Příběh je velmi jednoduchý a prvoplánově napsaný a úkoly jsou navrženy pro děti předškolního věku a čerstvé školáky.
Záleží pouze na rodičích, která cvičení zvolí s ohledem na věk, znalost abecedy a schopnosti myslet v logických souvislostech.

Hravou formou čtenáře seznámí s množinami, s výrokovou logikou (pravda/nepravda), šifrováním (co písmeno to znak/zvíře), orientací v prostoru a čtvercovou sítí, prácí s podmínkami (if-else, for), logickými řadami, prácí s obrázkovou osnovou a dalšími.

Příklad možného rozšíření cvičení
Cvičení Algoritmy
Maluj podle instrukcí
Nakresli čáry - rovné, překrývající se, použij tři barvy

Předškolákovi úkol zjednodušíme a budeme po něm požadovat zpočátku jen jednotlivé pokyny (nakresli rovné čáry -> nakresli rovné čáry, které se překrývají -> nakresli rovné čáry, které se překrývají a použij k tomu pastelku modré barvy).

Později využijeme instrukcí přímo z knihy, které můžeme obohacovat o další možná kritéria (Nakresli čáry - rovné; překrývající se; použij modrou, žlutou a zelenou pastelku; modré čáry veď vodorovně, zelené svisle a žluté náhodnými směry).

Cvičení Logické hodnoty
Pravda/nepravda

Na základě obrázku mají děti rozhodnout, zda jsou výroky u nich napsané pravdivé či nikoliv.

Růžový míč se žlutými puntíky:
Jsem růžový.
Jsem růžový s modrými puntíky.
Nejsem modrý NEBO zelený.

Knihu doplňují další cvičení a interaktivní úkoly na webové stránce www.helloruby.com, bohužel jen v originálním anglickém znění. Zároveň zde můžete najít nápady pro učitele do vyučovacích hodin.

Stránka vydavatelství https://www.dynastie.cz/hello-ruby-dobrodruzne-programovani/


Časopis Raketa

Raketa obsahuje vystřihovánky (papírové modely ke slepení), komiksy, příběhy a objevování, kreslení, hry nebo vaření, křížovky a spoustu výborných ilustrací. Obálka časopisu pochází vždy z dílny jiného ilustrátora.

Celou recenzi najdete na https://tatageek.blog/2021/05/20/casopis-pro-deti/


Časopis Dráček

Dětský časopis Dráček patří do stejné kategorie jako Puntík nebo Šikulka. Jsou v něm jednoduché úkoly typu „přeškrtni obrázek, který do řádku nepatří“. Prosvěcovací stránka, které po prosvícení například ukazuje, co se děje v noci na hradě. Dále je zde hledání rozdílů, vystřihovánky, omalovánky nebo bludiště.

Celou recenzi najdete na https://tatageek.blog/2021/05/20/casopis-pro-deti/